Mehmet Akif Köse

Mehmet Akif Köse

MEHMET AKİF KÖSE KİMDİR?

1980 yılında Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Aşıklar köyünde dünyaya geldi. Ondört kardeşiyle büyüdüğü köyünün ilkokulundan mezun oldu, başarılı eğitim hayatını Çayeli lisesinde sürdürdü.

Köse, zekasıyla öğretmenlerinin dikkati çekmesine rağmen ailesinin ekonomik durumu nedeniyle çok istediği halde o yıllarda eğitimini sürdüremedi.

Üniversite öğrencisi olmak istediği şehirde, İstanbul’da çalışma

hayatına atıldı.

Marka haline gelen Fasuli

Mehmet Akif Köse, yemek sektöründe yükselmeye karar verdi. Tutkusu, dikkati ve titizliği sayesinde kısa zamanda mesleğini öğrendi. Risk almayı seven, girişimci ruhla 2001 yılında  4 masalı Cerrahpaşa’da açtığı kuru fasulyeci dükkanıyla “bu işte ben de varım” dedi. Aile şirketi olarak bütün kardeşleriyle çıktığı bu yolda hedefi her daim tüm dünya insanın bu lezzeti tatması.Bu mütevazı lokanta Köse’nin daha sonra sayısı 6’ya çıkacak olan Fasuli restoranlar zincirinin ilk halkasıydı.

“Milli yemeğimiz” kuru fasulyeye iade-i itibar kazandırmak için Köse, adeta bir seferberlik başlattı.

Köse’nin sempatik tavrı ve maharetli ellerininde lezzetlenen fasulyesinin namı kısa sürede tüm Türkiye'ye  yayıldı. Cerrahpaşa’nın ardından Tophane, Çapa, Sirkeci,  Vatan caddesi ve Büyükçekmece Fasuli ile mesleki başarısına şimdilik son halkayı ekledi.

Mehmet Akif Köse, Fasuli’yi, siyasetten spora, sanattan, iş dünyasına birçok ünlü ismin vazgeçemediği bir marka haline getirdi. Gelenler, sadece yedikleri lezzetli yemeklerle değil onun engin bilgi birikimini, sektörel tecrübesini aktardığı hoş sohbetiyle oradan ayrıldı.

Dinmek bilmeyen okuma sevdası

Köse, iş dünyasının saygın bir ismi haline gelirken, bir yandan da ara vermek zorunda kaldığı yüksek öğrenimini tamamladı. İletişim Fakültesi okuyarak saha tecrübesini teorik bilgi ile pekiştirdi. İçinde ukte kalan üniversite sevdası dinmedi, diplomalarının arasına işletme ve kamuyönetimi fakültelerini de ekledi.

 Mehmet Akif Köse Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.


Sektörel başarıları ve STK faaliyetleri

2002 yılında İstanbul Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Köse, meslektaşlarının sorunlarını, eğitimi ve sektördeki deneyimi ile çözüm bulmak için projeler üretti. Sektörün sorunlarını yerel ve ulusal basına taşıyarak radyo ve televizyon programlarına katıldı.

Sektörün problemlerine ışık tutan konferanslara katıldı, lobicilik faaliyetleri başlattı, eğitmen olarak mesleki dersler verdi.

Mehmet Akif Köse, eğitimi, tecrübesi, sempatik tavırları ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşımı dolayısıyla çok sayıda dernek,vakıf ve mesleki kuruluşta etkin görevlere getirildi.

Köse Evli ve 2 Çocuk Babasıdır.

Fasuli